חדשות 18.07.2018

"הלל יפה": גירוי חשמלי לטיפול בשיתוק מיתרי הקול ובפציאליס - שיתוק בפנים

הגירוי החשמלי Stimulation (NMES) neuromuscular electrical גורם לכיווץ שרירים ומשפר את תפקוד העצב שנפגע

טיפול במכשיר החדשני במרפאת השמיעה והדיבור של היחידה לאף אוזן גרון ב"הלל יפה"

היחידה לאף אוזן גרון וכירורגיה של ראש צוואר במרכז הרפואי "הלל יפה" בחדרה החלה להשתמש במכשיר חדשני מסוגו לטיפול בסובלים משיתוק עצב הפנים על-שם בל (פציאליס) ולסובלים מצרידות עקב שיתוק במיתרי הקול. בטיפול המשלים טיפולים שמרניים, מסר בית החולים, מייצר המכשיר גירוי חשמלי וכך - גורם לכיווץ שרירים. המטרה: לשפר את תפקוד העצב שנפגע.

הגירוי החשמלי -  Stimulation (NMES) neuromuscular electrical - מופק מאלקטרודות המודבקות לאזור הפנים של המטופל. הוא מופעל בהצלחה באירופה ובארה"ב (קיבל אישור רגולטורי של ה- FDA). "הלל יפה" טוען שהוא המרכז הרפואי הראשון בישראל שעושה שימוש במכשיר זה. הטיפול עצמו מתבצע על ידי רופא אף אוזן גרון וקלינאי תקשורת.

פציאליס -או שיתוק על שם בל - היא הפרעה עצבית המתבטאת בחולשה או בשיתוק של שרירי הפנים. מצב זה מתרחש בפתאומיות. צד הפנים שנפגע יראה נפול או נוקשה כלומר לאי-סימטריה של הפנים. כ- 4% מהאוכלוסייה עלולים להיפגע מסיבה שאיננה תמיד ברורה. במרבית המקרים השיתוק חולף בתוך מספר שבועות. במצבים הקשים נשארים סימני א-סימטריה קבועה. הטיפול במקרה זה הוא בסטרואידים ובפיזיותרפיה משקמת.

המכשיר החדש מהווה אלטרנטיבה במידה שהטיפול הרגיל אינו מסייע.

בנוסף לטיפול בפציאליס מאפשר המכשיר גם טיפול בשיתוק מיתרי הקול. במצב זה חל איבוד מוחלט של האספקה העצבית למיתרי הקול. התוצאה: מיתרי הקול מאבדים תנועה או הם בעלי תנועה מוגבלת – מצב שיוצר הפרעה בקול, בבליעה וצרידות מתמשכת.

הטיפול הראשוני במצב הזה הוא שמרני , אצל קלינאי תקשורת. אם יש צורך - מבוצע טיפול ניתוחי. הטיפול באלקטרו-סטימולציה,  מהווה לכן חלופה נוספת בטרם ניתוח.

הטיפול איננו נכלל בסל, נעשה רק עם הפנייה מרופא הקהילה ומחייב גם אבחון ראשוני.

נושאים קשורים:  מחקרים,  פציאליס,  שיתוק במיתרי הקול,  שיתוק בפנים,  שיתוק על שם בל,  Stimulation (NMES) neuromuscular electrical
תגובות