תיאור מקרה 21.03.2018

תיאור מקרה: גרורות בגתות האף מקרצינומה פפילרית של בלוטת התריס

תיאור מקרה זה מדווח לראשונה על קרצינומה פפילרית בבלוטת התריס עם מקרה נדיר של גרורות בחלל האף

בלוטת התריס (צילום: אילוסטרציה)

אישה בת 55 עם חסימה חד-צדדית של חלל האף ונזלת במשך למעלה מחמישה חודשים הופנתה למחלקת אף, אוזן גרון בבית החולים חלילי בשיראז, איראן, בשנת 2014.

למטופלת קרצינומה פפילרית בבלוטת התריס (papillary thyroid carcinoma - PTC) עם גרורות באגן ובריאות, היסטוריה של כאב עצמות חמור וגניחת דם (hemoptysis) במשך יותר משנה והיא היתה מועמדת לכריתה מלאה של בית הדיבור ובלוטת התריס (total laryngectomy and thyroidectomy) עקב המחלה המתקדמת בבלוטת התריס. עם זאת, היא עברה כריתה מלאה של בלוטת התריס בלבד. בדיקה במחלקה חשפה גידול כיבי מכוסה בגלד בחלק הקדמי התחתון של חלל האף הימני.

טומוגרפיה ממוחשבת (CT) עם חומר ניגוד של גתות האף הפרה-נזליות (paranasal sinus - PNS) חשפה גידול מוצק עם גבולות קצת חריגים בגודל 30X30 מ"מ בחלק הקדמי התחתון של חלל האף הימני, ללא הסתיידות או הרס של עצמות סמוכות ו- PNS נקיים.

בוצעה ביופסיה אשר העלתה חשד כבד לקרצינומה. נקבע למטופלת ניתוח אנדוסקופי של גתות האף (functional endoscopic sinus surgery - FESS) להסרת הגידול. חלל האף השמאלי היה תקין. גידול שגודלו כ-3X3 ס"מ נצפה בחלק הקדמי התחתון של חלל האף הימני וכלל מעורבות של ה- uncinate process מאחור ושל הקונכייה התחתונה (inferior turbinate) מלמטה.

הגידול הוסר עם הקונכייה התחתונה. בוצעה כריתת uncinate process ימני, פתיחת חלל גתות האף הימניות (antrostomy) וכריתה של גתות האף האתמואידיות הקדמיות בצד ימין. לא היתה מעורבות של מערת האף המקסילרית הימנית או של מחיצת האף. בדיקה פתולוגית חשפה קרצינומה פפילרית גרורתית. המטופלת נותרה ללא תסמינים שישה חודשים ושנה לאחר הניתוח.

PTC הינה אחד הסוגים השכיחים ביותר של קרצינומה ממוינת של בלוטת התריס (differentiated carcinoma of the thyroid - DCT) ומהווה 70%-80% מכל מקרי הסרטן המתפתח בתאים הפולקולריים של בלוטת התריס.

ההיארעות של PTC נמצאת בעלייה ושיעור ההישרדות הכללית של מטופלים מעל גיל 40 עומדת עד 75%. סיבת המוות העיקרית של מטופלים עם DCT הינה גרורות מרוחקות, אשר מדווחות בקרב כ-10% מהמקרים של PTC וב-25% מהמקרים של קרצינומה פולקולרית

יותר ממחצית מהמטופלים עם מחלה גרורתית של בלוטת התריס צפויים למות תוך חמש שנים מהאבחנה ולכן יש לטפל במטופלים אלה באגרסיביות. גרורות בגתות האף הן נדירות והן גורמות לתסמינים כגון הפרעות בראייה, חסימת דרכי האף, נפיחות בפנים ואנומליות בעצבי הגולגולת. יש לחקור לעומק עם הופעת תסמינים אלה ולטפל בקפידה.

מקור:

Iran J Med Sci. 2018 Jan;43(1):90-93. Papillary Carcinoma of Thyroid with Nasal Cavity Metastases: A Case Report. Pourseirafi S1, Shishehgar M1, Ashraf MJ2, Faramarzi M1.

נושאים קשורים:  סרטן בבלוטת התריס,  קרצינומה ממוינת של בלוטת התריס,  קרצינומה פפילרית של בלוטת התריס,  גרורות בגתות הפרה-נזליות,  uncinate process,  תיאור מקרה
תגובות